Van hozzáférése? | lépjen be
Váltás a normál honlapra2024. november 10. | Ma Réka napja van.

Aktualitások

19
09
2024

Szerkesztés...

Az 5 legjobb őszi kirándulóhely gyerekekkel

November elején a legszebb az ősz, és ilyenkor talán még az idő sem túl hideg – a legjobb alkalom arra, hogy felkerekedjen a család, és barangoljatok egy jót a természetben.

Az alábbi kirándulóhelyek már óvodás gyerekekkel is felkereshetőek. Az őszi természet most pompázik a legszebben, gyűjthettek gesztenyét, színes leveleket, közben pedig egybe kovácsolódik a család.

Kékestető

Már az is külön élmény, ahogy a Mátra gyönyörű hegyi útjain felkapaszkodik az autó Kékestetőre, az ország legmagasabb pontján pedig minden évszakban találhat a család elfoglaltságot. Aki nem fél a lépcsőzéstől, másszon fel a TV-torony kilátóba, és gyönyörködjön a pazar panorámában.

A Kékestetőn számos túraútvonal halad keresztül, kisebb gyerekekkel, nagyszülőkkel azonban leginkább a kardio-túrákat érdemes kipróbálni. Ez három különböző nehézségű, de egyáltalán nem megterhelő körtúra, amelyek bizonyos pontjain táblák hívják fel a figyelmet arra, hogy mérd meg a pulzusodat, és ha szükséges, pihenj le – ez gyerekekkel is jó móka, de leginkább az útvonalak pont nekik való hossza miatt érdemes velük kipróbálni.

További információ: https://kekesteto.hu/

Tata, Öreg-tó

A tatai Öreg-tó körbesétálása babakocsival sem okoz nehézséget. Közben figyeljétek meg a vonuló vadkacsákat, vadludakat, akiknek a tó télen is átmeneti menedékül szolgál. A kirándulás jó egy-másfél órás program, plusz még annyi, amennyit a gyerekek eltöltenek a játszótéren vagy a tóparton lévő vár romjain ugrálva.

Nagyobb gyerekekkel érdemes a vár kiállításait is meglátogatni, utána pedig beülni valamelyik környékbeli cukrászdába vagy pizzériába.

Abaligeti Cseppkőbarlang

A Mecsekben található Abaligeti Cseppkőbarlangban óránként indulnak a túrák. Hossza 466 méter, óvodás kortól könnyen bejárható, csak arra hívd fel a gyerekek figyelmét, hogy semmiképp ne nyúljanak a védett cseppkövekhez.

A barlangban télen-nyáron 10-13 fok közötti a hőmérséklet, úgyhogy különösen ajánlható esős, hűvös időben.

További információ: https://orfu.hu/termeszetesen/abaligeti-cseppkobarlang/

Lillafüred

A Miskolchoz tartozó Lillafüred igazi gyerekparadicsom: található itt kisvasút, libegő, barlang és csónakázótó is. Sétáljatok a hangulatos kis utakon, gyönyörködjetek kívülről a Kastélyszállóban, és csodáljátok meg a vízesést, amely mellett József Attila az Óda című költeményét írta.

Dobogókő

Dobogókő számos túraútvonal kiinduló- vagy végpontja: itt található a Turul-körút, a Zsivány-sziklák, ezen halad keresztül a Mária út és a Magyar Zarándokút. Tízévesnél idősebb gyerekkel mindenképpen keressétek fel a Rám-szakadékot, amit kizárólag alulról felfelé, Dömöstől Dobogókő irányába szabad megmászni.

Ha megéheztetek, üljetek be valamelyik helyi étterembe, ahol bográcsban főtt finomságok közül is válogathattok.

03
05
2024

A napfény pozitív hatásai

Megfelelő mennyiségű napfény nélkül nem lenne földi élet, hiszen bolygónk éghajlatának fenntartásában a Napnak kiemelt szerepe van, ezen kívül a növények fotoszintéziséhez is nélkülözhetetlen.
Az egészséges immunrendszerhez is szükséges megfelelő mennyiségű napfény, már csak azért is, mert bőrünkben csak napfény hatására tud termelődni D vitamin.
A napfény hangulatunkra is pozitívan hat : bizonyítottan összefügg a napfény mennyisége a depresszióval – azokban az országokban, ahol éves átlagban magas a napfényes órák száma, jóval ritkább ez a betegség.

A napfény negatív hatásai

A napfény negatív hatásai szinte minden esetben csak akkor érvényesülnek, ha nem tartjuk be az alapvető szabályokat, vagyis fényvédelem nélkül, sok időt töltünk erős napfényben. Minél érzékenyebb a bőrünk, annál jobban kell ügyelni arra, hogy megtegyük a megfelelő előkészületeket és betartsuk a fokozatosság elvét.

• Rövidtávú negatív hatása a túlzott napozás utáni bőrpír, napégés
• Erős napsugárzásnak kitett bőrfelületeken különféle bőrelváltozások jönnek létre pl. fokozott, egyenetlen pigmentáció, a bőr átmeneti megvastagodása
• Az erős UV sugárzás káros szabad gyököket szabadít fel a bőrben, és ez az immunrendszerben is változást okoz
• Az UV sugárzás gyorsítja a bőr öregedését, illetve ráncosodást okoz, sejtkárosító hatása révén növeli a bőrrák kialakulásának esélyét
• Hozzájárulhat bizonyos bőrbetegségek megjelenéséhez vagy állapotuk romlásához is.

Tavasszal és nyáron érdemes követni az UV indexet, amely a bőrre ható UV-dózis fizikai mennyiségét mutatja meg, Magyarországon egy 0-10-ig terjedő skálán. Minél magasabb az értéke, annál nagyobb a valószínűsége, hogy – hatékony védelem nélkül – az UV sugárzás károsodást vált ki a bőrben vagy szemben. Magas értékek esetén mindenképpen kerülni kell a közvetlen napfényt.

Fényvédelem egy éves kor alatt

A fényvédelem fontossága gyerekekre fokozottan érvényes, hiszen a vékonyabb bőrük és fejletlen védekezőképességük miatt ők még érzékenyebbek a napfény káros hatásaival szemben.
Egy éves kor alatt a bőr, haj és szem kevés melanint (festékanyagot) tartalmaz, ami a későbbiekben bizonyos szintű védelmet nyújt az UV sugárzás ellen. Emiatt a csecsemők bőre különösen érzékeny a napsugárzás káros hatásaira. 6 hónap alatt mindenképpen kerülni kell a napot és a kémiai fényvédők használatát is. Ilyenkor a vékonyabb bőr miatt fokozott a bőrre kerülő anyagok felszívódása, azonban a szervezetbe kerülő kozmetikumok, gyógyszerek lebontó képessége még fejletlen.

Hogyan védjük gyermekünk bőrét?

Megfelelő öltözettel
Ha szabadban vagyunk, mindig adjunk a babára jól szellőző, természetes anyagból készült, világos ruhát, sapkát.

Megfelelő árnyékolással
Homokozáshoz, pancsoláshoz állítsunk fel mindig napernyőt, ami védi a kisgyermeket a közvetlen napsugárzástól. Az autóban se feledkezzünk el a megfelelő árnyékolásról! Fényvédő napellenzőkkel óvjuk a babát a gépjárműben és a babakocsiban is.

Fizikai fényvédőkkel
Mivel a kémiai fényvédelem ebben a korban nem túl szerencsés, alkalmazzunk fizikai fényvédőt tartalmazó, természetes összetételű naptejeket! Ma már több magyar gyártótól is kapható olyan naptej, amely nem kémiai, hanem fizikai fényvédelmet biztosít. Ez azt jelenti, hogy a krém pl. nagy részecskeméretű titán-dioxidot vagy cink-oxidot tartalmaz, ami prizmaként veri vissza a napsugarakat, de nem szívódik be a bőrbe, hanem annak felületén marad és úgy működik, mint egy napernyő.

Alapszabályok betartásával
Alapszabály, hogy a levegőzést, a játszóterezést és a sétát nem a legmelegebb órákra időzítjük – 10-15 óra között-, amikor az UV sugárzás a legerősebb, hanem reggelre vagy késő délutánra, amikor a hőmérséklet is sokkal kellemesebb. Ilyenkor érdemes egy-két órára szabadon hagyni a baba bőrét, szellőztetni és nem bekenni semmivel, hogy a napfény hatására beindulhasson a D-vitamin termelődés.

Egyéves kor után

Tulajdonképpen ugyanazok a szabályok érvényesek egyéves kor után is, mint előtte, annyi különbséggel, hogy ebben az életkorban már biztonsággal alkalmazhatóak a fényvédő krémek, sprayk. Válasszunk olyan fényvédőt, ami vízálló, minimum SPF 30-as faktorral rendelkezik, valamint UVA és UVB ellen is véd. A fényvédőt már 20-30 perccel azelőtt alkalmazni kell, hogy nap éri a gyermeket, ugyanis ennyi idő szükséges a megfelelő hatás kialakulásához. Ha azonban víz éri vagy fokozottan izzad, újra be kell kenni.
Ebben az életkorban is érdemes a kémiai és fizikai közül inkább a fizikai fényvédőt használni, mert ezek a bőrön védőréteget képezve verik vissza a káros sugarakat és nem szívódnak fel a bőrbe, nem okoznak irritációt.

A bőr nem felejt, ezért szülőként fokozottan felelősek vagyunk gyermekünk egészségéért, bőre szépségéért. Minél többször leég a kicsi, a bőr annál többet veszít természetes védekezőképességéből, annál nagyobb lesz a valószínűsége, hogy anyajegyek, pigmentfoltok alakulnak ki később rajta. A bőrre fokozottan igaz, hogy a legfontosabb a megelőzés!

26
03
2024

Az internetes online felület bölcsődei beiratkozás kapcsán a www.kiskunhalas.hu weboldalon érhető el 2024. április 15. és 2024. május 6. közötti időtartamban.  Az adatok sikeres feltöltéséről visszajelzés fog érkezni.

A szülőnek lehetősége van arra is, hogy az adott intézményben személyesen, nem pedig online felületen kezdeményezze a beiratkozást. Ezt a Városi Bölcsőde intézményében április 24-25-én teheti meg 7:00-16:30 óra között.

További információ kérhető munkanapokon 8-14 óra között: Városi Bölcsőde elérhetőségei:

  • 06-77/422-873
  • 06-20/261-83-25

Fontos tudnia a szülőknek, hogy az 1997. évi LXXXIII. törvény 42/C § d, bekezdése szerint NEM JÁR A GYED, ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (például bölcsőde, családi napközi, házi gyermekfelügyelet) helyezték el, kivéve, ha a jogosult keresőtevékenységet folytat, továbbá ide nem értve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést.

A bölcsődék felvételi előírása szerint az a gyermek vehető fel: - akinek szülei, nevelői, gondozói munkavégzésük, - munkaerő- piaci részvételt elősegítő programban, - nappali képzésben való részvételük, - betegségük, - vagy egyéb ok miatt napközbeni ellátásukról nem tudnak gondoskodni.

A beiratkozásra szeretnénk kérni mindkét szülőtől (amennyiben nem egyedülálló) munkáltatói igazolást vagy munkáltatói szándéknyilatkozatot!

Online beiratkozás esetén a kkhalasibolcsi@gmail.com e-mail címre kérjük megküldeni.

25
03
2024

Az első feladat: gondold végig, vajon a te számodra mit jelent a cumi! Igen, neked. Lehet, hogy bizonyos helyzeteket praktikusabb így megoldani (nyugton van a bevásárlás közben, ha hisztizik, hamarabb megnyugszik, nem kell sokáig altatni stb.). Ha elveszed a cumit, ezek megszűnnek és átmenetileg neked kell átsegítened őt ezeken a nehéz helyzeteken, nem hagyhatod magára. Ez a részedről több időt és energiát fog igényelni. Csak akkor fogj bele, ha ezt az áldozatot képes vagy meghozni és nem adod fel az első sírásnál.

Ha le szeretnéd a cumiról leszoktatni a gyermekedet, érdemes rászánni legalább 3 hetet (vagy akár még többet, attól függően, hogyan reagál rá a kicsi).

A lépések:

1) Elsőként a napközbeni cumizást kezdd el csökkenteni:

– Játék közben ne legyen a szájában a cumi! Ha hisztizik, mert nem adod oda, szeretgesd meg, nyugtasd meg, játssz vele kicsit, tereld el a figyelmét, de ne add oda a cumit. Előfordulhat, hogy néhány napig folyton a nyomodban lesz, nem akar a szokott módon egyedül eljátszani, anyásabb, mert eddig a cumi miatt tudott nyugton maradni, most viszont nincs ott ez a segédeszköz.

– Ha elesik, sír, hisztizik, ne add neki oda a cumit! Vedd fel te, simogasd, szeretgesd, nyugtasd meg, de a cumi ne kerüljön elő! Az első pár alkalommal talán tovább tart a sírás, mint cumival szokott, de idővel enyhül majd.

– Törekedj arra, hogy sétánál és egyéb nyilvános helyzetekben se kerüljön elő nyugtatóként, „hangerőszabályzóként” a cumi! Helyette nyugtasd meg te a kicsit.

Elalváshoz egyelőre ne hagyjátok el a cumit, ha napközben kéri, nyugodtan elmondhatod neki, hogy most pihen a cumi és alváskor megkaphatja majd.

Sokat segít ebben az időszakban, ha van egy indokod rá, miért nem lehet cumizni és újra meg újra elmondod a kicsinek. Pl. „a fogorvos bácsi azt mondta, beteg lesz a fogad, ezért most pihen a cumi és csak alváskor jön elő”. A nyugodt magyarázatot újra meg újra elmondva megtanulja a gyermek, hogy minden rendben van (sőt a nagyobbak 2,5 éves kor körül) már maguknak is elmondják mintegy önnyugtató mantraként használva, amikor eszükbe jut a cumi).

Ha sikerül nappalra elhagyni a cumit, sok kisgyerek magától is el tudja hagyni az alváskor, de ha ez mégsem következne be, akkor lehet altatáskor is elhagyni.

2) Ha nap közben már nem kell cumi, következhet az altatásnál való leszoktatás.

Elsőként az éjszakai altatásnál érdemes próbálkozni vele, mert ilyenkor általában minden családnak megvan a maga bevált rutinja, amit a kisgyerek jól ismer és már fáradtabb is, ezért egy kis simogatás, dédelgetés elegendő a megszokott cumi helyett.

Ha szoktatok este mesét mondani, először próbáljátok elérni, hogy a mese alatt ne legyen a szájában a cumi, csak utána kapja meg. Ezt előre beszéljétek is meg vele („a cumit a mese után adom oda”).

Ha ez már sikerül, érdemes a meseolvasás után bevezetni, hogy lekapcsoljátok a lámpát és fejből mondtok még egy mesét, gyakran ebbe spontán belealszanak a gyerekek és így nincs is szükség a cumira.

Ha mégsem alszik el, akkor következhet, hogy megbeszéled vele, hogy ezentúl csak a délutáni alvásnál van cumi, este ott van vele Anya, mesét mond és utána szépen el lehet aludni. Mivel a nappali cuminál és a mese alatt már kialakult nála, hogy képes uralni ezt a helyzetet, így itt már nem lesz olyan nehéz elfogadnia.

Legvégül a nappali altatásnál hagyjátok el a cumit! Bújjatok össze, olvassatok mesét délután, teremts minél kellemesebb és kényelmesebb helyzetet az ellazulásra, így könnyebb lesz cumi nélkül is elaludni!

20
03
2024

Hétfőn 03.25. ismét Baba-Mama Klub. :-) Mi jól éreztük magunkat az első alkalommal, reméljük a résztvevők is hasonlóképpen gondolják. Sok játék, csacsogás, mosolygós gyermekarcok, kedves szülők, nem is kell ennél több. :-) 


Várunk minden olyan 6-36 hós apróságot és családját, akik kíváncsiak a bölcsődénkre, szeretnének játszani, ismerkedni a közösséggel, beszélgetni. 
Lehetőséget szeretnénk nyújtani arra a családoknak, hogy akár a bölcsőde, akár az óvoda előtt egy picit bepillanthassanak egy kisgyermekekkel teli közösségbe, beszélhessenek az itt dolgozó szakemberekkel, tanácsot kérjenek a kisgyermek-neveléssel, -gondozással kapcsolatosan. Itt megismerhetik egymást a hasonló korosztályhoz tartozó gyermekek és szüleik, tapasztalatot cserélhetnek és nem utolsó sorban az apróságok megismerhetik a "közösséget"! 

Minden érdeklődőt szeretettel várunk 2024. március 25-én 16-18 óra között a Bölcsődénkben.

13
03
2024

 Munkából rohansz a gyerekért az oviba, bölcsibe, valami közös program, aztán irány haza, vacsorakészítés, fürdetés és egy hullafáradt jóéjtpuszi… Ja, a mese kimaradt! De már nincs erőd mesélni, inkább bekapcsolod a tévében az esti mesét, vagy berakod a gyerkőc kedvenc DVD-jét. Pedig ha a közös képernyőnézés helyett inkább a gyerekszoba meghitt félhomályában duruzsolnál neki saját magad egy mesét, sokkal többet tennél a lurkódért, mint ahogy korábban gondoltad volna.

Személyiségkibontakoztató

A mesélés sok szempontból hasznos dolog. Egyfelől jó alkalom arra, hogy tartalmas és nyugodt időt tölts gyermekeddel, hiszen az örömteli közös élmény alapja, hogy senki sem siet, és harmonikus meghitt hangulatban zajlik a mesélés. Másfelől a mese megtanítja a gyereket odafigyelni a történetre. Akaratlanul is követnie kell a mesefolyamot, és ez a mechanizmus hatással lesz a későbbi szövegértésére és a szókincsére is. A gazdag szókincs segíti majd a személyisége kibontakoztatásában. Minél jobban ki tudja magát fejezni a gyerek, annál könnyebben alakítja ki saját énjét. Ha sokat olvasol a gyermekednek, azzal játékosan tudod bővíteni a szókincsét. A választékosság, a melléknevek használata, a gyermek elméjét csiszolja, a beszédképességét gazdagítja, amelynek segítségével nemcsak a külvilágot, hanem saját belső világát is leírhatja.

Fantázianövelő

Az élőszavas mesélés egyik előnye, hogy a gyereknek lehetősége van feldolgozni a hallottakat, rákérdezni a mesében történtekre. A mesét hallgatva saját fantáziájára van bízva, hogyan képzeli el a történetet. Belső képeket alkot, és ezzel fejleszti a kreativitását. Ez azért fontos, mert ettől a gondolkodása rugalmasabb lesz, és képes lesz gyorsabban megoldani problémás helyzeteket. A mesét hallgató gyermek képzelete fantasztikus módon dolgozik: képeket alkot, értelmez, továbbszövi a szálakat, nem úgy viszont a rajzfilm-, tévénézés közben, amikor a gyerek folyamatosan, és gyorsan kapja az új meg új képeket, ingereket, anélkül hogy megtörténjen élményeinek a belső feldolgozása. Ez a gyerekek többségénél nyugtalanságot, agresszivitást vált ki.


Iskola-előkészítő

A legjobb, ha fejből mesélsz a gyermekednek, mert így tudsz figyelni a reakcióira. Látod, ha nagyon tetszik neki valamelyik rész, esetleg megijed, vagy nem ért valamit. Engedd szabadjára a fantáziádat, minél képszerűbben írsz le egy jelenetet, annál jobb! Próbálj meg minél több érzékszervre hatni, melléknevekkel hangokat, ízeket, illatokat is előhívni. A mese története alapulhat a gyermek egy napján, egy közös nyaraláson, vagy a barátokon. Persze, ha fáradt vagy, és azt érzed, hogy üres a fejed, az sem gond, ha előveszel egy mesekönyvet, és abból olvasol. Nagy valószínűséggel azok a gyerekek, akik rendszeresen hallgatnak mesét kisgyermekként, és lehetőségük van megismerkedni a könyvekkel, könnyebben tanulnak majd meg olvasni iskolás korukban. És ne feledd Albert Einstein is azt mondta: “Ha azt akarjátok, hogy intelligensek legyenek a gyerekeitek, olvassatok nekik meséket. Ha azt akarjátok, hogy még intelligensebbek legyenek, olvassatok nekik még több mesét.”

07
03
2024

Baba-Mama Klub vár a Bölcsődében!
Várunk minden olyan 6-36 hós apróságot és családját, akik kíváncsiak a bölcsődénkre, szeretnének játszani, ismerkedni a közösséggel, beszélgetni. 
Lehetőséget szeretnénk nyújtani arra a családoknak, hogy akár a bölcsőde, akár az óvoda előtt egy picit bepillanthassanak egy kisgyermekekkel teli közösségbe, beszélhessenek az itt dolgozó szakemberekkel, tanácsot kérjenek a kisgyermek-neveléssel, -gondozással kapcsolatosan. Itt megismerhetik egymást a hasonló korosztályhoz tartozó gyermekek és szüleik, tapasztalatot cserélhetnek és nem utolsó sorban az apróságok megismerhetik a "közösséget"! 
Minden érdeklődőt szeretettel várunk 2024. március 11-én 16-18 óra között a Bölcsődénkben.

06
04
2023

BÖLCSŐDEI BEIRATKOZÁS a 2023/2024-es nevelési évre!

Az internetes online felület bölcsődei beiratkozás kapcsán a www.kiskunhalas.hu weboldalon érhető el 2023. április 11. és 2023. május 6. közötti időtartamban. Az adatok sikeres feltöltéséről visszajelzés fog érkezni.

A szülőnek lehetősége van arra is, hogy az adott intézményben, nem pedig online felületen kezdeményezze a beiratkozást. Ezt a Városi Bölcsőde intézményében április 26-27-én teheti meg 7:30-16:30 óra között.
További információ kérhető munkanapokon 8-14 óra között:
Városi Bölcsőde elérhetőségei: 06-77/422-873, 06-20/261-83-25

‼️❗️Fontos tudnia a szülőknek, hogy az 1997. évi LXXXIII. törvény 42/C § d, bekezdése szerint NEM JÁR A GYED, ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (például bölcsőde, családi napközi, házi gyermekfelügyelet) helyezték el, kivéve, ha a jogosult keresőtevékenységet folytat, továbbá ide nem értve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést.
A bölcsődék felvételi előírása szerint az a gyermek vehető fel: - akinek szülei, nevelői, gondozói munkavégzésük, - munkaerő- piaci részvételt elősegítő programban, - nappali képzésben való részvételük, - betegségük, - vagy egyéb ok miatt napközbeni ellátásukról nem tudnak gondoskodni.

‼️❗️ A beiratkozásra szeretnénk kérni mindkét szülőtől (amennyiben nem egyedülálló) munkáltatói igazolást vagy munkáltatói szándéknyilatkozatot!

Online beiratkozás esetén a kkhalasibolcsi@gmail.com e-mail címre kérjük megküldeni.

20
06
2022

Kedves Szülők/Nagyszülők/Látogatók!

A gyereknapon (2022.06.17.) készült képek a bölcsődénk facebook oldalán megtalálhatóak.

https://www.facebook.com/kkhalasibolcsi

Meglátogatott minket a Halasmédia is.

https://halasmedia.hu/rovatok/kozelet/vidam-csaladi-nap-a-varosi-bolcsodeben?fbclid=IwAR3tSoijWBMV2RIqRh-nuPa0mGfDkvbMygq0x6-2_oE59qtYD7UtXNY1q98

Hol vagyok? Aktualitások

Kiskunhalasi Városi Bölcsőde

6400 Kiskunhalas, Május 1. tér 2.
06-77/422-873
kkhalasibolcsi @ freemail.hu